Worek bułgarski – gdzie i jaki kupić?

Kupujemy worek bułgarski

 

Zanim odpowiemy na pytanie „gdzie?” zastanówmy się najpierw „jaki?” po pierwsze oryginalny!

Kupujmy tylko oryginalne worki. Pamiętajmy, że zarówno wzór towarowy jak i nazwa „bulgarian bag” (worek bułgarski) są chronione patentami na terenie USA i EU. Produkcja i sprzedawanie podróbek jest sprzeczna z prawem i karalna. Kupowanie „lewego” sprzętu jest nieetyczne. Zaznaczamy, że w Polsce od kilku miesięcy jedna z gdańskich kancelarii prawnych rozpoczęła walkę ze sprzedawcami nielegalnego, podrabianego sprzętu. Tym, którzy nie zastosowali się do wezwania do zaprzestania tego procederu zostaną w najbliższym czasie wytoczone procesy sądowe.

O kolosalnej różnicy w komforcie ćwiczeń między sprzętem ręcznie produkowanym w Bułgarii a tym wytwarzanym w Chinach pisać chyba nie trzeba. Pamiętajmy, że worki oryginalne (w przeciwieństwie do większości podróbek) mają gwarancję (w zależności od gatunku 1-no lub 2-letnią). Po czym rozpoznamy oryginał? Wszystkie oryginalne worki mają logo firmy „Suples” znajdziecie też na nich napis „made in Bulgaria”

logo Suples

jaka waga?

Jak ciężki powinien być worek? Idealnym rozwiązaniem jest zakup kilku worków o różnych ciężarach bo przecież trudno z jednym ciężarem ćwiczyć i szybkość, i wytrzymałość i siłę. Co jednak zrobić gdy nie możemy sobie pozwolić na zakup takiego kompletu? Każdy z nas jest inny, trudno uogólniać i generalizować, dlatego poniższe wskazówki przyjmijcie jako luźne i niewiążące:

3-5 kg to worki dla dzieci

6-8 kg to najpopularniejsze ciężary kobiece, często ćwiczą nimi słabsi mężczyźni

10-14 kg to typowe męskie worki używane też przez bardzo silne i świetnie wysportowane kobiety.

15-19 kg tylko dla bardzo silnych i niezwykle sprawnych mężczyzn posiadających duże doświadczenie w treningu bulgarian bag

20-26 kg wyłącznie dla profesjonalistów mężczyzn, praktycznie nieużywane przez kobiety (w każdym razie nie do ćwiczeń dynamicznych jak młyńce czy rwania)

30-38 kg ciężary w praktyce niemal nigdy niewykorzystywane do ćwiczeń dynamicznych (np. młyńce czy rwania) nawet przez profesjonalistów. Amatorzy mogą jednak z nimi z powodzeniem wykonywać ćwiczenia w których nie działają siły balistyczne (np. przysiady czy wykroki)

Na pewno dobrym rozwiązaniem może być zakup specjalnego modelu Strong, który umożliwia regulację ciężaru (np. model M-L umożliwia zmianę od 12 kg do 17 kg). Minusem wersji Strong jest cena tych worków, wyraźnie wyższa niż tych o stałym ciężarze.

model strong worek bułgarski  bulgarian bag

Jaki materiał? Worki produkowane są z trzech materiałów: prawdziwej skóry, sztucznej skóry oraz płótna wzmacnianego sztuczną skórą (canvas). Bez wątpienia największy komfort ćwiczeń to prawdziwa skóra, ona też jest najbardziej trwała (2 lata gwarancji, sztuczna skóra i płótno wzmacniane sztuczną skórą – tylko rok gwarancji). Minusem prawdziwej skóry jest jednak jej cena, skórzane worki są zazwyczaj o około 30% droższe niż te sztuczne.

worek skóraworek sztuczna sk worek bułgarski  bulgarian bagcanvas

No i teraz najważniejsze pytanie GDZIE KUPIĆ?

Odpowiedź jest prosta. Największym dystrybutorem worków bułgarskich w Polsce jest sklep Fitness LEON. Sklep posiada największy asortyment worków w naszym kraju. Nawet jeżeli jakiegoś towaru nie ma obecnie w magazynie sprowadza go na życzenie klienta w ciągu 2-3 tygodni z Bułgarii. Sklep daje też kupującym GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY W EUROPIE (poza Bułgarią)

A gdzie nauczyć się ćwiczyć z workiem?

Sprawdźcie czy w Waszej okolicy jest klub lub instruktor bulgarian bag. Zachęcamy do zapoznania się z organizowanymi przez nas szkoleniami bulgarian bag